فرهنگی دانشجویی
1401/1/31 چهارشنبه
به همت دفتر هم اندیشی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه برگزار شد:
نشست هم اندیشی با موضوع: جایگاه یابی عدالت در اندیشه شیعی و دلالت های سیاست گذارانه آن.

.

New Page 1

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، نشست هم اندیشی استادان و کارکنان دانشگاه پیام نور استان کرمان با حضور حجت الاسلام دکتر رهدار، عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) قم برگزارشد.

در ابتدای این نشست خانم دکتر معین الدینی، سرپرست دانشگاه پیام نور استان کرمان و حجت الاسلام پور محی آبادی مسئول نهاد رهبری دانشگاه در سخنانی ضمن تسلیت ایام ضربت خوردن امام علی علیه السلام او را صوت عدالت انسانیت خواندند و به تبیین موضوع عدالت در نگاه آن امام همام پرداختند.

سپس، حجت الاسلام دکتر رهدار، عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) به تبیین جایگاه عدالت در مکتب فکری تشیع پرداخت و نقاط افتراق آن با مکاتب اهل سنت و دنیای امروز غرب را برشمرد.

ایشان جامع نگری و وجود نگاه کلان در مسائل اخلاقی را یک ضرورت خواند و افزود:پرداختن به جزئیات و غافل ماندن از همین نگاه کلان سبب شده تا اولویت ها در مسائل فرهنگی رعایت نشود و بعضا سالها مسیر اصلاح  ناهنجاری های فرهنگی اشتباه پیموده شده است.

وی نحوه برخورد با مسئله حجاب و پوشش را یکی از همین موارد برشمرد و گفت :آنچه در روایات اهل بیت به عنوان راه حل مسئله پوشش زنان مطرح شده،  توجه به مقوله غیرت مردان است، در حالی که در سالهای متمادی دستگاههای فرهنگی کشور به این مهم نپرداخته اند و به شکل جزئی نگری سمت و سوی برنامه فرهنگی این عرصه، صرفا توجه به مسئله پوشش و حجاب زنان بوده است.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود توجه به پیشینه دنیای غرب در تحلیل برخی هنجارهای جزئی و اتو کشیده این جوامع را مهم برشمرد و ادامه داد:کشورهای اروپایی سالیان متمادی منابع کشورهای کشورهای آسیایی و افریقایی را غارت کردند و تجمع این ثروت سبب توسعه یافتگی و به تبع آن بروز برخی رفتارهای اخلاقی در این کشورها شده، در حالیکه  فقر و نداری و به تبع آن بروز برخی ناهنجارهای اخلاقی در جوامع جهان سوم ناشی از میراث شوم کشورهای غربی است.

در پایان این نشست برخی از اعضاء هیات علمی دانشگاه به ذکر نظرات خود پیرامون مسائل مطرح شده پرداختند.
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر